Przewodnik po starych drzwiach

Niezależnie od tego, czy witają gości przy wejściu, czy też chowają zawartość szafy, tradycyjne drzwi są kluczowym elementem zabytkowego młyna.

 

Niezależnie od tego, czy mieszkasz na ranczu federalnym z 1795 r., czy na ranczo w stylu modernistycznym z połowy wieku, możesz mieć szczęście, jeśli Twój dom ma oryginalne drzwi. Pomimo rzeczywistych ulepszeń w stylistyce i wykończeniu powierzchni nowo wykonanych drzwi, po prostu nie ma porównania między drzwiami fabrycznymi a oryginałami z pewnego wieku – nawet jeśli stare mają wady lub nieuniknione znaki charakteru.

 

Starsze drzwi

Starsze drzwi są wykonane z prawdziwego drewna, poszczególne elementy pasują do siebie jak elementy architektonicznej układanki. Zazębienie części nie tylko nadaje wytrzymałość, ale także umożliwia ruch: sezonowe kurczenie się i pęcznienie wraz ze zmianami temperatury i wilgotności. Tradycyjnie wykonane drzwi to sprytny ocalały.

 

Większość drzwi wewnętrznych i zewnętrznych zbudowanych w latach 1750-1940 jest wykonana z konstrukcji ramowo-panelowej, tworząc powszechne i łatwo rozpoznawalne drzwi panelowe, których nazwa pochodzi od pionowych paneli, które wydają się unosić między płaskimi elementami poprzecznymi i bocznymi, zwanymi ramiakami i szyny, które utrzymują je na miejscu.

Panele — zwykle cztery do sześciu na drzwi — mogą być prawie płaskie, pod ostrymi kątami prostymi do ramiaków i szyn. Częściej jednak są one sfazowane ze wszystkich stron, aby utworzyć tak zwane podniesione panele. Takie podejście tworzy architektoniczną ulgę i wzmacnia iluzję, że drzwi są grubsze i grubsze niż w rzeczywistości.

Jedną z kluczowych cech, które sprawiają, że drzwi z podniesionym panelem są autentyczne, jest profil skosu lub kąta. Na przykład w drzwiach z epoki gruzińskiej profil jest dość płytki i bardziej zaokrąglony niż w przypadku drzwi federalnych. W drzwiach Greek Revival i Shaker faza jest ostro kanciasta. Profil na drzwiach z podniesionymi panelami Colonial Revival jest zazwyczaj głębszy i bardziej zaokrąglony niż na jakimkolwiek prawdziwym poprzedniku kolonialnym.

Towarzyszące takim stylom architektonicznym jak Second Empire, Italianate i Queen Anne, zastosowano drzwi panelowe w dopasowanych parach. Te dwuskrzydłowe drzwi mogą się spotykać, tworząc jednolity łuk lub być zwieńczone naświetlem. Postępy w młynarstwie oznaczały bardziej wyszukane wykorzystanie reliefu architektonicznego. Fazowanie i inne ozdoby były czasami nakładane na same drzwi, a nie wycinane w panelu, co oszczędzało czas i wysiłek w hali produkcyjnej.

Drzwi do domu

Drzwi do domów wybudowanych po 1900 r. mają zwykle bardziej standardowe wymiary i funkcje, co ułatwia budowniczym stosowanie ich zamiennie w szerokiej gamie domów. Kolejną innowacją pozwalającą na zmniejszenie kosztów i pracy było przejście na drzwi z płaskimi panelami, takie jak drzwi szafek w kuchniach z tamtego okresu. Inne style paneli obejmują pięciopanelowy, typ, który pojawia się w domach od wiktoriańskiej królowej Anny po bungalowy Arts & Crafts. Ulubione w bardziej użytkowych obszarach, pięciopanelowe drzwi składają się z poziomych paneli od góry do dołu.

Oczywiście do lat pięćdziesiątych wiele drzwi wewnętrznych, a nawet zewnętrznych, straciło wszelką architektoniczną ulgę i były pojedynczą płaszczyzną drewna — albo litą i przecinaną ozdobnym przeszkleniem, albo, w przypadku wielu typów drzwi wewnętrznych, z pustym rdzeniem. (Trudno uwierzyć, że wiele z tych drzwi jest obecnie na tyle starych, aby można je było uznać za historyczne).

Drobna naprawa powierzchni drzwi panelowych zwykle polega na wypełnieniu ubytków i pęknięć za pomocą szpachli do drewna, a następnie szlifowaniu i kilku warstwach farby. Jednak w przypadku drzwi z pustym rdzeniem nie ma wystarczającej ilości materiału, aby wykonać więcej niż powierzchowne naprawy. Chociaż możesz łatać okleinę dopasowanym materiałem, potrzeba praktyki i pewnej ręki, aby uzyskać jednolity efekt.

Podsumowanie

W przypadku poważnie uszkodzonych drzwi można znaleźć zamiennik, który jest zbliżony do tego, co zostało utracone, lub zlecić wykonanie zgodnie ze specyfikacją. Wiele sklepów z materiałami budowlanymi nadal oferuje drzwi drewniane, ale w niektórych przypadkach warto rozważyć współczesne drzwi formowane. W przeciwieństwie do architektonicznej układanki stuletnich drzwi, są one odlewane na rdzeniu przypominającym plaster miodu, a następnie pokrywane gotowym do malowania wykończeniem lub fornirem. Różnica polega na tym, że panele o kwadratowych lub fazowanych krawędziach, które tworzą relief, są formowane bezpośrednio w drzwiach.