menu
reklama
reklama

Zasiłek dla bezrobotnych w Anglii


Na emigracji nie zawsze jest kolorowo. Tracąc pracę, traci się jednocześnie środki do życia. W Wielkiej Brytanii Polacy, którym się nie poszczęściło, mogą liczyć na pomoc państwa.

reklama
reklama

Na jakich zasadach i jaki zasiłek dla bezrobotnych w Anglii mogą uzyskać?

Zasiłek dla bezrobotnych w Anglii – rodzaje

Contribution-based jobseeker's allowance

Jest przyznawany na podstawie składek na ubezpieczenie społeczne. Mogą ubiegać się o niego osoby, które przed utratą pracy przez min. 2 lata odprowadzały składki do National Insurance Contributions (brytyjski ZUS). Prawo określa też pewną kwotę, której nie mogą przekroczyć tygodniowe dochody byłego pracownika. Taki zasiłek dla bezrobotnych w Anglii można pobierać przez maks. 182 dni.

Income-based jobeseeker's allowance

Ten zasiłek dla bezrobotnych w Anglii przyznawany jest na podstawie dochodu osobom, które pracowały krócej niż 2 lata i mają oszczędności mniejsze niż 16 tys. funtów.

Kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Anglii?

Niezależnie od rodzaju zasiłku, osoba ubiegająca się o jego przyznanie musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków:
• prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez min. 1 rok;
• przepracowanie na pełnym etacie min. 1 roku i bycie zarejestrowanym w Programie Rejestracji Pracowników;
• wiek poniżej 18 lat, jeśli pracowało się mniej niż 16 godzin tygodniowo.

Jak ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Anglii?

Aby otrzymać jedno z opisanych świadczeń, trzeba spotkać się z urzędnikiem w Job Centre Plus. W trakcie rozmowy wnioskodawca oraz urzędnik omawiają obecną sytuację tego pierwszego i ustalają, gdzie mógłby on ewentualnie zdobyć zatrudnienie w przyszłości.
Co ważne – jeżeli wrócimy do Polski z nabytym prawem do pobierania zasiłku w Anglii, to w Polsce nadal powinniśmy otrzymywać owe świadczenie.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]