menu
reklama
reklama

Wady i zalety życia we Francji


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Choć Francja nie należy do najpopularniejszych krajów emigracji zarobkowej Polaków, to jest w niej coś pociągającego, co sprawia, że i tak niektórzy ludzie decydują się na rozpoczęcie nowego życia w tym kraju.

reklama
reklama

Jakie są więc wady i zalety życia we Francji?

Zalety życia we Francji

Polska należy już do społeczeństw, które żyją w biegu. We Francji wygląda to inaczej, co widać choćby w kwestii posiłków. Podczas gdy my jemy „na szybko” jakikolwiek obiad, Francuzi traktują posiłek jako moment godny celebrowania. Jeśli przerwa w pracy będzie dłuższa – trudno! Trzeba zjeść „na spokojnie”.

A skoro mowa o kulinariach – jeśli chodzi o zalety życia we Francji, to nie można pominąć tej sprawy. Kuchnia francuska jest zróżnicowana w zależności od regionu: hautecuisine to drogie, tradycyjne dania przygotowywane na najwyższym poziomie, a nouvellecuisine opiera się na potrawach prostych, szybkich i lekkich. Oczywiście, we francuskiej kuchni ogromną rolę odgrywają wyborne sery oraz wina.

Jeszcze jednym plusem jest podejście Francuzów do samej pracy. Nie otaczają jej kultem i raczej nie przynoszą jej do domu, jeśli nie muszą. Nie oceniają też raczej człowieka przez pryzmat posady i zarobków.

Wady życia we Francji

Język francuski, co tu dużo mówić, jest trudny, a liczba dialektów – naprawdę duża. Jeśli chcemy mieszkać w tym kraju, znajomość języka jest niezbędna. Często angielski okazuje się bezużyteczny i są to niewątpliwe wady życia we Francji.

Inne wady życia we Francji można dostrzec w załatwianiu różnych formalności. Weźmy na przykład żłobek – rozpatrywanie wniosku o przyjęcie dziecka trwa… nawet kilka miesięcy! Na szczęście jednak Polacy, wyjeżdżając do Francji, są już zaprawieni w bojach biurokracji.

Podsumowując – jeśli chodzi o wady i zalety życia we Francji, to widzi się albo jedne, albo drugie, bowiem ten kraj można kochać lub nienawidzić. Raczej nic pomiędzy.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]