menu
reklama
reklama

Religia w Niemczech


Niemcy to kraj wielowyznaniowy. Dominującą religią jest chrześcijaństwo podzielone na kościół katolicki i protestancki.

reklama
reklama

Odłam katolicki charakterystyczny jest dla zachodniej i południowej części państwa. Katolicy stanowią w Niemczech około 30% ludności podobnie jak protestantyzm. Jakie kolejne religie praktykowane są przez naszych zachodnich sąsiadów?

Jakie religie w Niemczech?
Drugą religią pod względem liczebności w Niemczech jest islam. Praktykowany jest on przez ponad 4 miliony mieszkańców. Na następnych miejscach znajdują się judaizm, hinduizm i buddyzm. Ciekawostką jest fakt, że w ostatnich latach największe dwa z kościołów w Niemczech: protestancki i rzymskokatolicki utraciły dużą liczbę wiernych. Jak wynika ze statystyk, coraz więcej Niemców staje się ateistami. Stabilna pozostaje kwestia przyjmowania sakramentów takich jak chrzest czy komunia.

Praktyka religijna Niemców
Jeśli chodzi o praktykowanie religii chrześcijańskiej, w Niemczech nie jest dobrze. Niemieckie kościoły tracą wiernych. Odnotowuje się wiele wystąpień. Niemiecki społeczeństwo starzeje się, co jest oczywiście jednym z głównych powodów coraz mniejszego grona praktykujących katolików. Nawet ci pobożni coraz rzadziej się spowiadają, a co więcej, nie widzą związku pomiędzy tym sakramentem a Eucharystią.

Islam w Niemczech
Islam jest w Niemczech drugą religią pod względem liczby wyznawców. Żyje tu ponad 5 milionów muzułmanów. Około połowa z nich ma tureckie korzenie. Reszta pochodzi z Bliskiego Wschodu: Syrii, Iranu i Iraku. Niemcy zamieszkują także muzułmanie z południowych krajów Europy Wschodniej, a dokładnie z Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Bułgarii. Ponad 30% mieszkańców Niemiec nie wyznaje żadnej religii. Ateizm deklaruje we wschodnich Niemczech aż dwie trzecie ludności zarówno młodych, jak i starszych osób.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]