menu
reklama
reklama

Rejestracja samochodu w Irlandii


Ryzykować i jeździć na polskich blachach, czy otworzyć portfel i przerejestrować auto? To pytanie pada na wielu forach.

reklama
reklama

Niektórym udaje się przez dłuższy czas jeździć, ale w końcu i tak dochodzi do spotkania z Gardą. A spotkanie z irlandzką policją może skutkować ściągnięciem auta na policyjny parking i chudszym kontem, nie wspominając już o zszarganych nerwach.

Ile jest czasu na zarejestrowanie samochodu?
Czasu jest jak na lekarstwo, bo już następnego dnia roboczego po wjeździe samochodem do Irlandii, powinieneś zgłosić się do właściwego urzędu (VRO) w celu zarejestrowania samochodu. Wszystko raczej przebiega sprawnie i szybko, ale przygotuj się na wydatek. W urzędzie opłacić trzeba będzie Vehicle Registration, w skrócie VRT. Można płacić zarówno gotówką jak i kartą. A po jego opłaceniu, właściciel auta otrzymuje stosowny dokument, który ten fakt potwierdza. Jeśli chodzi o tablice rejestracyjne, to kupisz je u większości dealerów samochodowych.

Prosta sprawa z zakupem samochodu na miejscu
Wszystkie formalności załatwiane są ze sprzedawcą. A dodatkowe opłaty wliczane w cenę auta, zatem nie musisz martwić się bieganiem po urzędach i rejestracją samochodu, bo obowiązki te ciążą na sprzedawcy.

Praca tymczasowa/ studia a rejestracja auta
Mało kto obecnie decyduje o wyprowadzce na stałe. Dużo osób jeździ do pracy na kilka miesięcy bądź studiuje za granicą. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji rejestracja samochodu w Irlandii jest również konieczna? Po przyjeździe swoje kroki należy skierować także do urzędu rejestracji pojazdów. Wypełnić właściwy formularz i poczekać na jego zatwierdzenie. Akceptacja oznacza wydanie dokumentu potwierdzającego pobyt czasowy i nie wymaga rejestracji auta. Dokument należy mieć zawsze przy sobie poruszając się autem.

Wyjazd w celach turystycznych
To na kierowcy spoczywa obowiązek udowodnienia, iż nie przebywa w tym kraju na stałe, a przybył w celach turystycznych. Oczywiście w takim przypadku nie ma konieczności chodzenia po urzędach, ale warto mieć przy sobie coś, co potwierdzi czasowy pobyt w Irlandii, choćby bilet na prom.

Wyjeżdżając na stałe bądź na dłużej autem, można ryzykować, ale zazwyczaj się to nie opłaca.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]