menu
reklama
reklama

Rejestracja samochodu w Holandii


Obecne przepisy dotyczące rejestracji pojazdu w Holandii obowiązują od 2014 roku. Najważniejsza zmiana dotyczyła możliwości rejestrowania na poczcie samochodu zakupionego w Holandii.

reklama
reklama

Obecnie taka możliwość nadal istnieje, ale zarezerwowana jest wyłącznie dla osób posiadających holenderski dowód osobisty. Ogólnie rejestracja samochodu w Holandii nie jest skomplikowana.

Różne formy zakupu-różne sposoby rejestracji pojazdu w Holandii
Najwygodniej jest kupić samochód w holenderskim salonie lub auto-komisie, ponieważ wtedy w większości przypadków formalności załatwi za nas sprzedawca. Powszechnie jednak wiadomo, że najlepsze okazje zakupowe zdarzają się podczas indywidualnych zakupów z ogłoszenia.

I wtedy, niezależnie od tego czy samochód został zakupiony na wywóz czy też pozostanie na terytorium kraju, rejestracji należy dokonać w RDW, tj. w Państwowej Służbie Ruchu Drogowego. Jednakże w zależności od przeznaczenia, do procesu rejestracji pojazdu w Holandii przypisane są osobne procedury.

Samochód na eksport. Udajemy się do wspomnianego RDW z żółtymi tablicami rejestracyjnymi zdjętymi z pojazdu i oddajemy je wraz z wypełnionym oświadczeniem eksportowym. W tym momencie samochód musi posiadać ubezpieczenie ważne przez przynajmniej 14 dni. W zamian otrzymujemy białe tablice wywozowe i zaświadczenie o zniszczeniu poprzednich blach oraz o tym, że pojazd jest przeznaczony do eksportu. Koszt formalności w RDW to 11,70 euro przy oddaniu starych tablic i 11,70 euro za przerejestrowanie eksportowe. Potem w ciągu 14 dni należy opuścić terytorium Holandii.

Rejestracja samochodu do użytku w Holandii. Nie posiadając holenderskiego ID udajemy się także do RDW. Tam przedkładamy wyciąg o zameldowaniu z gminnej bazy administracyjnej GBA wraz ze swoim numerem identyfikacyjnym BSN oraz dowód przekazania, przepisania lub zakupu pojazdu. Proces rejestracji samochodu w Holandii jest w tym wariancie najprostszy. Urzędnik nadaje kod przekazania, niszczy poprzedni dowód i przekazuje nam pierwszą część nowego kodu. Następnie pocztą dosyłana jest druga część i nowa karta rejestracyjna. Kosz takiej rejestracji pojazdu w Holandii to 9,70 euro.

Obie procedury mają dość uproszczony charakter i nie sprawiają szczególnych trudności. Trzeba też przyznać, że rujnują portfela wysokimi opłatami.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]