menu
reklama
reklama

Podatek drogowy we Włoszech


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Autostrady we Włoszech są płatne, a wysokość opłat zależy od kilku czynników. Główne z nich to: wysokość pojazdu i liczba osi, ale znaczenie ma też to, kto jest operatorem sieci dróg.

reklama
reklama

A firm zarządzających autostradami we Włoszech jest ponad 20. Podatek drogowy we Włoszech zapłacisz na kilka sposobów. A co jest wygodniejsze i o czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch, dowiesz się poniżej.

Płatność gotówką
Jest możliwa, ale ma swoje minusy. Przede wszystkim nie odzyskasz podatku vat, który we Włoszech doliczany jest również do opłat za przejazd autostradą. Podobnie, gdy zapłacisz kartą debetową bądź kredytową. Takie rozwiązanie ma sens, gdy jedziesz raz i nie planujesz w najbliższych miesiącach kolejnej podróży do Włoch.

Viacard
Dzięki tej karcie bezgotówkowo zapłacisz podatek drogowy we Włoszech. Polecana jest ona osobom fizycznym i firmom, które odwiedzają Włochy raz na jakiś czas. Jej zaletą jest to, że nie jest ona przypisana do konkretnego samochodu, a zatem opłaca się przedsiębiorcom, którzy wysyłają pracowników różnymi samochodami do Włoch. Trzeba pamiętać, że jej wydanie, a później utrzymanie kosztuje.

Telepass
Urządzenie to jest dodatkiem do karty, które niesie ze sobą pewne korzyści. Telepass montowane jest w samochodzie na przedniej szybie, a zatem przypisane jest do jednego pojazdu. Jest także możliwość przerejestrowania go na inny pojazd. Plusem korzystania z Telepass jest brak konieczności zatrzymywania się przy bramkach. Przejeżdżając pasem bez bramek, system automatycznie nalicza opłatę. Nie trzeba zatem stać i tracić czasu. To rozwiązanie polecane jest osobom fizycznym i firmom, które często korzystają z włoskich autostrad.
Raz w roku korzystający z Viacard i Telepass otrzymują bonus, który wraca na kartę. Dlatego bardziej opłaca się w takiej formie płacić podatek drogowy we Włoszech niż gotówką bądź zwykłą kartą płatniczą.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]