menu
reklama
reklama

Ochrona środowiska - w jaki sposób Niemcy walczą z zanieczyszczeniami?


Ochrona środowiska jest dla Niemców jednym z największych wyzwań. Bo pomimo że, ponad 40% terytorium kraju objęte jest różnymi formami ochrony przyrody, to jednak Niemcy są bardzo wygodnym narodem i wolą wsiąść do auta, i jechać po zakupy niż iść na nogach.

reklama
reklama

Równocześnie narzekają na zbyt dużą emisję spalin. Walka z zanieczyszczeniami to jeden z priorytetów rządzących, tym bardziej, że Unia Europejska przestała grozić palcem a posunęła się znacznie dalej.

Przekroczone normy w 28 miastach
Smog to problem, z którym boryka się coraz więcej europejskich państw. Problem w tym, że wszyscy o tym wiedzą, ale póki co brak konkretnych rozwiązań. Wszystko dzieje się powoli, a każdej zimy stężenie rośnie. W 28 niemieckim aglomeracjach miejskich regularnie wykonywane pomiary wskazują na przekroczone normy.

Wszystkiemu winny diesel
Za głównego winowajcę smogu w Niemczech uważane są auta z dieslem. A ponieważ jak wspomniano na początku, Niemczy są wygodni i dużo, i często jeżdżą autami, nie ma się co dziwić, że zanieczyszczenie powietrza przekracza ustalone normy.

Niemcy przed Trybunałem Sprawiedliwości UE
Unia Europejska pozwała Niemcy i pięć innych państw przed Trybunał Sprawiedliwości, chodzi oczywiście o smog. Niemczy miały się z tym problemem uporać szybciej. Początkowo UE groziła palcem, a Niemcy zapewniały, że wprowadzane zmiany mają wpłynąć na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Efektów brak, więc teraz muszą się stawić przed Trybunałem Sprawiedliwości. Poza tym Niemcy i pozostałe kraje upomniane zostały za szybki brak reackji na skandal, jaki wynikł z samochodami Volkswagena. Miały być bardziej ekologiczne, mówiono o znacznie niższej emisji spalin niż okazało się to w rzeczywistości.
Już w 2015 roku EU upominała Niemcy. I nie można powiedzieć, by przeszli obok tego obojętnie. Bardzo szybko wprowadzono Natychmiastowy Program dla Czystego Powietrza, a Volkswagen miał zaktualizować oprogramowanie. To jednak nie wystarczyło, by oczyścić powietrze w miastach.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]