menu
reklama
reklama

Midsommar w Szwecji


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Skandynawowie nie należą do ludzi wylewnych, ale ten jeden raz w roku stają się bardziej otwarci, wręcz potrafią bawić się jak dzieci.

reklama
reklama

Midsommar to jedno z ważniejszych dla nich świąt, pewnie też dlatego, że zwiastuje nadejście lata i kojarzy się z rodzinną atmosferą, dobrą zabawą na świeżym powietrzu, tradycyjnym jedzeniem i swobodą. To też dzień, w którym pannom może przyśnić się ich przyszły mąż, a także to idealny czas, by poznać potencjalnego męża.

Oznacza środek lata, a obchodzony w najkrótszą noc w roku
Midsommar obchodzony jest w trzecią sobotę czerwca, czyli w okolicach najkrótszej nocy. Ale świętowanie i przygotowanie do niego zaczyna się już w piątek. Późnym popołudniem możesz mieć problem ze zrobieniem zakupów, sklepy są zamknięte, a pułki szybko stają się puste w ciągu dnia. Wszyscy, w piątek poprzedzający Midsommar, pracują krócej. Każdy musi mieć czas na przygotowanie się do obchodzenia święta, a wielu Szwedów już w piątek zaczyna zabawę.

Tej nocy słońce nie zachodzi
Prawie nie zachodzi, sprzyja to spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i dobrej zabawie. Część Szwedów już w piątek przygotowuje wielkie pale, oplecione kwiatami. To one są głównym symbolem święta i wokół nich odbywają się tańce i śpiewy. Zgodnie ze starymi wierzeniami Midsommar to magiczny czas. Wierzono, że tańce wokół kwiecistego pala dodają energii i siły na kolejną jesień i zimę. Musimy pamiętać, że w Szwecji, tak jak w innych skandynawskich krajach, zima jest długa, a lato krótkie, zatem nie ma się co dziwić, że świętują z wielką pompą. Panny, jeśli chcą zobaczyć swego przyszłego męża we śnie, muszą włożyć pod poduszkę siedem bądź dziewięć rodzajów kwiatów.

Na stołach króluje śledź i truskawki
Stoły uginają się od jedzenia i picia, w końcu jest co świętować. Na stole króluje głównie śledź w sosie śmietanowym, ziemniaki z koperkiem, a na deser truskawki z bitą śmietaną. W tym dniu alkohol leje się strumieniami, oczywiście nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, bo mając małe dzieci pod opieką nie jest to możliwe, ale pozostali korzystają. Zwłaszcza że cała niedziela jest na dojście do siebie.
W tym dniu bawią się wszyscy, dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. I nawet padający deszcz nie jest w stanie popsuć Szwedom w tym dniu humoru.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]