menu
reklama
reklama

Kuchnia - najlepsze potrawy w Polsce


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Polska kuchnia jest niezwykle barwna i różnorodna. W naszych potrawach znajdziemy wpływy wielu kultur, przez co nie sposób popaść w marazm, stołując się tradycyjnymi posiłkami.

reklama
reklama

Jak wiadomo, każdy ma trochę inny gust, i każdy ma swoją ulubioną potrawę. Poniżej przedstawiłem swój subiektywny ranking najlepszych potraw kuchni polskiej.

Bigos
Któż z nas nie zna bigosu i nie ceni sobie jego obecności na stole. Ta tradycyjna potrawa, wykonana w głównej mierze z kapusty, gości na stołach jak nasz kraj długi i szeroki. Niektórzy do kapusty i mięsa dodają grzyby, inni kiełbasę, jeszcze inni przecier pomidorowy. Niezależnie od sposobu podania zawsze smakuje wybornie.

Pierogi
Potrawa, którą zachwycają się turyści przybywający do naszego kraju. Wypchane farszem ciasto cieszy podniebienie wszystkich pokoleń mieszkańców naszego kraju. Faszerowane kapustą i grzybami podawane są jako tradycyjne danie na wigilie. Wypchane masą serowo- ziemniaczaną, zwane ruskimi, są najczęstszą formą serwowania. Oprócz tego można znaleźć pierogi z mięsem, z owocami, szpinakiem lub boczkiem.

Żurek
Kolejna z tradycyjnych, polskich potraw. Żurek powinien być gotowany na zakwasie chlebowym. Ta zupa, podawana z ziemniakami, kiełbasą i jajkiem posiada także zbawienny wpływ na zdrowie w kolejny dzień po obficie skrapianych balangach.

Rosół z kury
Kolejna zupa, która tradycyjnie gości na stołach naszych domów przy okazji niedzielnych obiadów. Dobrze znana każdemu Polakowi oraz większości turystów.

Kiełbasa z grilla
Jak tylko mija zima i zaczyna się robić ciepło, jak Polska długa i szeroka, ludzie wyciągają grille i zaczynają smażyć kiełbasy. Grillowanie często jest nazywane naszym sportem narodowym, a jak wiadomo, żaden grill nie może odbyć się bez usmażonej kiełbasy.

Polska kuchnia posiada wiele wybornych potraw, a powyższa lista stanowi jedynie zadatek tego, co możemy pysznie zjeść.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]