menu
reklama
reklama

Kuchnia - najlepsze potrawy w Niemczech


W Polsce mamy schabowe, bigos i pierogi. Jadąc do Włoch, koniecznie musimy spróbować pizzy i spaghetti. W Hiszpanii obowiązkowymi daniami do skosztowania są gazpacho oraz paella. Sprawdź, czego będzie trzeba spróbować, wyjeżdżając do naszych zachodnich sąsiadów.

reklama
reklama

Co jada się w Niemczech? Jakie są tradycyjne dania niemieckie? Warto wiedzieć, że w tym kraju zwyczaje kulinarne różnią się od siebie ze względu na region.

Kuchnia bawarska
Będąc w Bawarii, czyli najpopularniejszym regionie turystycznym Niemiec, zmuszeni będziemy jadać tłusto. Kuchnia bawarska słynie z precli, słodkiej musztardy, a przede wszystkim białej kiełbasy wyrabianej z cielęciny i wieprzowiny z dodatkiem cebuli oraz świeżej pietruszki.

Maultaschen
Maultaschen jest daniem specjałem w Badenii-Wirtembergii. Jest to odpowiednik naszych polskich pierogów. Niemniej jednak te są kwadratowe i robione z makaronowego ciasta. Nadzienie – koniecznie mięsne składające się z mielonego mięsa, pieczonej kiełbasy cielęcej, pietruszki i szpinaku.

Klopsy po królewiecku
Przebywając w Brandenburgii, koniecznie trzeba spróbować klopsów po królewiecku. Przyrządza się je z cielęcego mięsa mielonego, bułki tartej oraz jajek i skórki cytrynowej. Danie zjemy z ziemniakami lub ryżem. Według tradycji klopsy powinny być serwowane w śmietanowo-kaparowym sosie.

Pieczona kiełbasa z sosem curry
Daniem charakterystycznym dla Berlina jest pieczona kiełbasa koniecznie podawana z sosem curry. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy raz podana została w 1949 roku w berlińskim barze w dzielnicy Charlottenburg. Nie da się ukryć, że do dziś należy do ulubionych barowych dań, z których namiętnie korzysta większość Niemców.

Tort szwarcwaldzki
Przedstawiając najlepsze potrawy w Niemczech, nie sposób nie polecić czegoś na słodko. Pierwszy tort szwarcwaldzki zrobiony został w 1915 roku. Do dziś kusi i nęci kubki smakowe Niemców nie tylko w Schwarzwaldzie. Jedząc go, będziemy się rozkoszować wiśniowym likierem oraz naturalnymi wiśniami.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]