menu
reklama
reklama

Kuchnia – najlepsze potrawy w Belgii


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Belgia uznawana jest za pioniera frytek. To właśnie w belgijskich restauracjach, jak również w niewielkich ulicznych budkach zjemy najlepsze chrupiące i pachnące frytki.

reklama
reklama

Kuchnia w Belgii nie jest nudna. Co więcej, jest kuchnią zdrową i bogatą w warzywa, mięso oraz owoce morza. Sprawdź, czego warto skosztować, wybierając się do tego kraju.

Belgijskie frytki i gofry
Belgijskie frytki uznawane są za najlepsze na świecie. Dlaczego? Powstają bowiem z jakościowych odmian ziemniaków. Są chrupiące na zewnątrz i wyjątkowo miękkie w środku. Belgia słynie także ze smacznych gofrów. Najczęściej podawane są one saute lub z cukrem pudrem. Jeśli jesteś miłośnikiem tej przekąski, możesz zdecydować się na gofry z bitą śmietaną, owocami lub konfiturami.

Bogata i różnorodna kuchnia belgijska
Północny region kraju słynie z krokietów z krewetek. W Mechelen można skosztować przepysznych szparagów przyrządzanych w różny sposób. W Liége koniecznie trzeba zamówić tradycyjną sałatkę Liégoise przygotowywaną z fasoli i bekonu. Belgowie słyną z jedzenia dużej ilości ryb i owoców morza. Popularne są tu mule, śledzie, langusty, ostrygi i węgorze. Jedną z belgijskich potraw, którą koniecznie trzeba spróbować, jest wołowina duszona po flamandzku.

Pyszna zupa Waterzooi
Zwolennicy zup powinni spróbować pysznej gęstej zupy Waterzooi. Przygotowuje się ją z ryb, warzyw oraz ziół. Niekiedy przyrządzana jest również z kurczaka lub królika. To smaczne danie najlepiej smakuje z chrupiącą bagietką.

Belgijskie piwa
Odwiedzając Belgię, nie sposób nie skosztować belgijskiego piwa. Mamy tu do czynienia z ponad 300 gatunkami tego trunku. Zwykle jest ono podawane do wielu potraw mięsnych, rybnych oraz dań z warzyw. Do najpopularniejszych marek należą: Carolus, Gouden, Konnick oraz Guezuze.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]