menu
reklama
reklama

Jakie papiery po kupnie samochodu we Włoszech?


ARTYKUŁ REDAKCYJNY

Rynek samochodów używanych w naszym kraju ma się bardzo dobrze. Polacy codziennie kupują tysiące używanych pojazdów od handlarzy bądź bezpośrednio od sprzedającego. Codziennie przez naszą zachodnią i południową granicę przejeżdżają lawety z samochodami, którymi jeszcze kilka dni wcześniej jeździł jakiś Niemiec, Holender czy Włoch.

reklama
reklama

Osoby zajmujące się zawodowo sprowadzaniem używanych aut zza granicy mają już w małym paluszku wszelkie przepisy i formalności związane z kupnem i rejestracją takiego pojazdu. Co, jednak gdy samodzielnie, bez płacenia prowizji, chcemy sprowadzić taki samochód? Poniżej omawiamy krok po kroku jak sprowadzić samochód ze słonecznej Italii.

Sprowadzanie samochodu z Włoch - jakie dokumenty są nam potrzebne?

Podczas transakcji zakupu pojazdu powinniśmy otrzymać od sprzedającgo następujące dokumenty:
1. Umowa kupna- sprzedaży.
Umowa ta nie jest wymagana z punktu widzenia włoskiego prawa. Jest ona jednak niezbędna do tego, aby zarejestrować pojazd w Polsce. Warto dokładnie przeczytać umowę, gdyż nieuczciwi sprzedawcy często umieszczają w nich odnośniki o braku gwarancji.
2. Dowód rejestracyjny.
3. Homologację zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej, czyli The European Certificate of Conformity (COC). Jeśli nie zostanie wydane COC, duplikat można otrzymać za dopłatą w kraju po skontaktowaniu się z producentem.

Gdy sprowadzimy samochód do kraju musimy udać się do starostwa powiatowego w celu jego rejestracji. Powinniśmy mieć przy sobie takie dokumenty jak:
1. Potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego.
2. Potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce.
3. Włoski dowód rejestracyjny.
4. Dowód zakupu pojazdu – umowa lub faktura.
5. Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.
Dostaniemy wtedy tymczasowy dowód rejestracyjny, a po 30 dniach odbierzemy już stały. Należy pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC w dniu rejestracji.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]