menu
reklama
reklama

Ile płacimy za wynajem mieszkania w Szwecji?


Wynajem mieszkania w Szwecji nie dość, że nie jest sprawą prostą, to jeszcze kosztowną.

reklama
reklama

A jak pokazują statystyki, ceny mieszkań w ubiegłym roku wzrosły o kilka procent w porównaniu z rokiem 2016. Ile płacimy za wynajem mieszkania w Szwecji?

Średni koszt wynajmu to 3440 zł
Jednym z największych portali z ogłoszeniami wynajmu mieszkań w Szwecji jest Blocket. Średnia cena wynajmu mieszkania, 3440 zł, wyliczona została na podstawi ofert zamieszczonych na portalu. Za taką kwotę w Polsce, w Warszawie można wynająć mieszkanie w dobrej okolicy. W Szwecji będzie to pokój bądź niewielkie mieszkanie.

Najwięcej ofert wynajmu i najdrożej w Sztokholmie
Mieszkanie z jedną sypialnią w Sztokholmie to średnio wydatek ok 3400 zł. Taniej będzie w Göteborgu, gdzie podobne mieszkanie będzie kosztowało miesięcznie ok 2300 zł. Im mniejsze miasto, tym stawki są bardziej przystępne na kieszeń Polaka, który dopiero zamierza zacząć pracę w Szwecji.

3500 SEK za pokój, 12 tys SEK za mieszkanie
Nie jest problemem rozeznanie się na rynku cen mieszkań w Szwecji. Również na polskich portalach nie brakuje ogłoszeń od osób, które wynajmą pokój bądź nieruchomość. Ceny do niskich nie należą. Pokój ze wspólną kuchnią i łazienką to koszt w granicach 3500 SEK, zaś jeśli chcesz wynająć mieszkanie, to kwotę tę trzeba pomnożyć nawet razy trzy. Cena wynajmu zależy nie tylko od lokalizacji, ale również od stanu mieszkania. Nowe, wyremontowane, umeblowane, małe mieszkanie z jedną sypialnią, może kosztować nawet 13 tys SEK miesięcznie.

Dodatkowy koszt: kaucja
Większość wynajmujących w Szwecji zabezpiecza się na wypadek, gdyby najemca nie chciał regulować czynszu bądź w mieszkaniu powstały szkody. W Polsce zresztą jest podobnie, tyle, że kwoty znacznie się różnią. Jedni wymagają kaucji w kwocie jednego czynszu, a inni co najmniej trzech.

Wynajem mieszkania w Szwecji nie jest tani, ale zarobki też są inne niż u nas.

 

Powrót do listy artykułów [KLIK]